Filozofia Friedricha Nietzschego

Filozofia Friedrich Nietzsche opierała się głównie na teorii SAMOPRZEZWYCIĘŻENIA, czyli procesie, w którym człowiek, nazywany przez niego nadczłowiekiem, pokonuje trudne sytuacje i okoliczności, które postawił na jego drodze los. W swoich dziełach chciał nauczyć ludzi, jak to ujął: "jak stać się tym, kim naprawdę jesteśmy". Jego myśli skupiały się wokół czterech głównych zaleceń: 1) PRZYZNAJ SIĘ DO ZAZDROŚCI- zawiść jest nieodłączną częścią życia każdego człowieka, lecz przez wpływ chrześcijaństwa jest ona uznawana za przejaw zła. Więc chowamy ją przed samymi sobą oraz innymi. Nietzsche zaś twierdził, że nie ma nic złego w zazdrości, dopóki wykorzystujemy ją jako wskaźnik tego czego naprawdę chcemy i kim chcemy być.

2) NIE BĄDŹ CHRZEŚCIJANINEM- "Już samo słowo chrześcijaństwo jest nieporozumieniem- w istocie był tylko jeden chrześcijanin, który umarł na krzyżu". Według Nietzschego, chrześcijaństwo pojawiło się w Cesarstwie Rzymskim w umysłach nieśmiałych niewolników, którym po prostu było brak odwagi, aby zdobyć to czego tak naprawdę pożądali. W ten sposób powstała filozofia, która z tchórzostwa czyniła cnotę.
3) NIGDY NIE PIJ ALKOHOLU- filozof nienawidził alkoholu, ponieważ ten znieczulał ból istnienia, utwierdzając nas w przekonaniu, że jest dobrze tak jak jest i pozbawiając nas chęci kontrolowania naszego życia oraz zmieniania go na lepsze. Był on zwolennikiem prawdy, nieważne jak bardzo niewygodna ona była i jak duży ciężar za sobą niosła. 4) BÓG JEST MARTWY- "Gdzie jest Bóg? Wołał, chce wam to powiedzieć! Uśmierciliśmy go- wy i ja! Wszyscy jesteśmy mordercami! Ale jak tego dokonaliśmy? Dokąd biegnie teraz? Dokąd biegniemy my? Czy nie błądzimy jak przez jakąś nieskończoną nicość? Bóg jest martwy! Bóg pozostaje martwy! I my go uśmierciliśmy! Jak pocieszymy się, my mordercy nad mordercami? To, co świat dotychczas posiadał jako najświętsze i wszechmocne, wykrwawiło się pod naszymi nożami - kto zmyje z nas tę krew?"- śmierć Boga w przytoczonym cytacie filozof używa jako metaforyczny upadek moralny ludzi i jedną z jego przyczyn. Nietzsche próbuje powiedzieć, że idea Boga przestała być źródłem kodeksu moralnego, a ludzkość przestała dostrzegać bezwzględny kosmiczny porządek.




Źródło: Wikipedia
Autor: Paulina Sikorska

Komentarze

Popularne posty